Nas serveris – tinklinė duomenų saugykla.

Kiekvieno mūsų namuose vis daugėja įvairiausių išmaniųjų įrenginių. Stalinius kompiuterius keičia nešiojami, šalia nešiojamų atsiranda planšetiniai, be išmanaus telefono jau nė neįsivaizduojame nei darbo nei laisvalaikio. Šiais įrenginiais mes sukuriame begales nuotraukų, video įrašų, dokumentų. Ne vienas mūsų esame įvairiomis aplinkybėmis praradę brangius duomenis: artimųjų nuotraukas, video ir kt.
Duomenis saugoti viename kompiuteryje ar telefone nėra saugu, bet kuriuo metu įranga gali sugesti, tikimybė, kad juos sunaikins virusas taip pat nemaža. Be to ir nepatogu naudotis, norėdami svečiams parodyti nuotraukas ar video leidžiame telefoną ar planšetę per rankas, vieni žiūri, kiti laukia.
Visus šiuos nepatogumo ir duomenų saugumo klausimus išsprendžia vienas tinklinis įrenginys – NAS (network-attached storage – en) serveris.
nas-server
Serverių yra įvairių – nuo stalinio kompiuterio dydžio iki ištisas patalpas užimančių įrenginių su savo talpyklomis. Mūsų atveju kalbame apie nedidelę dėžutę, talpinančią savyje vieną, du ar kelis kietuosius diskus, turinčią tinklo pajungimo lizdą ir savo vidinę operacinę sistemą. Štai tokią tinklinę duomenų saugyklą (NAS) galima įsigyti beveik bet kurioje kompiuterinių prekių parduotuvėje. Namuose šį įrenginį įjungiame į vietinį kompiuterinį tinklą (LAN) ir prisijungę prie jo tam tikru IP adresu (instrukcijose tai būna aprašyta) pakeičiame mums reikalingus nustatymus: IP adresą, sukuriame viešinamus aplankus (SMB serveris), nustatome FTP serverį (jei naudosime), sukuriame vartotojus, priskiriame jiems aplankų valdymo teises.
Kai NAS serverio konfiguravimo darbai baigti, galime į tam tikrus aplankus sukelti savo informaciją – nuotraukas, video failus, dokumentus ir kt. Dabar galime savo duomenis pasiekti iš bet kurio įrenginio įjungto į namų tinklą: iš telefonų, kompiuterių. Tiesiog TV ekrane galite matyti savo foto ir video įrašus.
Atlikę keletą papildomų konfiguravimo darbų savo tinklo maršrutizatoriuje (reikia atverti tam tikrus portus) turėsite prieigą prie savo duomenų iš išorės: iš darbovietės, iš kito miesto ir tt.
Pageidautina rinktis NAS įrenginį palaikantį du ar daugiau kietuosius diskus (HDD arba SSD). Serveriuose, kurie turi ne mažiau dvieju kietųjų diskų galima konfiguruoti RAID (redundant array of inexpensive disks) masyvus, kurie padidina duomenų saugumą, t.y. duomenys rasomi vienu metu į abu kietuosius diskus, vienam jų sugedus informacija yra išsaugoma kitame.
NAS serverio privalumai:
1. Visi duomenys yra pasiekiami visiems vartotojams, prisijungusiems prie tinklo bet kuriuo metu.
2. Visi failai saugomi centralizuotai, tai palengvina duomenų paiešką.
3. Galimybė rūšiuoti duomenis pagal jų tipą.
4. Galimybė nustatyti atsarginės kopijos prioritetus.
5. Kitų įrenginių duomenų saugojimo vietų atlaisvinimas.